Język ojczysty – nauka przez zabawę

Język polski nie jest łatwym językiem do nauki. Powie to każdy obcokrajowiec. Jednak nie tylko obcokrajowcom może sprawić problemy. Dzieci, choć mając około roku zaczynają mówić, mogą mieć trudności z nauczeniem się i zrozumieniem niektórych zasad polszczyzny. Można im w tym jednak bardzo łatwo pomóc.

Gry językowe

Dzieci kochają się bawić. Warto więc postarać się, by bawiąc się przy okazji się czegoś uczyły. Na przykład właśnie języka. Istnieje całe mnóstwo gier pomagających w uczeniu poprawnej polszczyzny. Są to zarówno gry planszowe, jak i komputerowe, internetowe, na smartfony czy też na konsole. Wśród gier językowych wyróżnić można gry słowne, polegające na układaniu słów z podanych liter, gry z różnymi zadaniami i ćwiczeniami, a także gry ortograficzne. Ortografia jest elementem, który sprawia w nauce języka największe problemy. Plusem gier ortograficznych jest przede wszystkim to, że pomagają nie tylko łatwiej zapamiętać jak pisze się różne słowa, ale także zrozumieć dlaczego. Pozwalają w prosty sposób nauczyć się zasad pisowni. Gry mają też tę zaletę, że można grać w nie nawet całą rodziną i mile spędzać razem czas. Dorosłym również przyda się solidna powtórka, gdyż sami często zapominają zasad poprawnej pisowni, co widać po licznych błędach w pisanych przez nich tekstach i komentarzach.

Warto nie tylko kupować gry, ale też ćwiczyć własną kreatywność i samemu wymyślać ciekawe zabawy dla swojej pociechy, która będzie zachwycona nie tylko grą, ale i pomysłowością mamy czy taty.