Opowieści, które leczą, czyli bajkoterapia

Bajki to nie tylko sposób na wypełnienie czasu wolnego z dzieckiem i nawiązanie z nim dobrej relacji, ale również metoda terapeutyczna. Odpowiednio dobrane opowieści pomagają zwalczyć strach, poradzić sobie w trudnych sytuacjach, zrozumieć swoje emocje.

Czym jest bajkoterapia? 

Bajkoterapia ( https://www.eduksiegarnia.pl/bajkoterapia ) to metoda pracy z najmłodszymi, której źródeł można doszukiwać się w teoriach Brunona Bettelheima. Jej założeniem jest wykorzystanie opowieści, by pomóc dziecku pokonać problemy natury psychologicznej. W praktyce oznacza to opowiadanie maluchowi historii lub wspólne czytanie bajki, która dotyka emocji, z którymi zmaga się dziecko. Odpowiednio dobrana literatura pomoże nazwać i zrozumieć emocje i poradzić sobie z nimi. Może oswajać lęki, budować pewność siebie, budować pozytywne nastawienie do świata i postawę otwartości, rekompensować niezaspokojone potrzeby i lęki. Tę metodę terapii stosuje się zwłaszcza u małych dzieci – przedszkolaków i młodszych uczniów. 

Lecznicza moc opowieści

Bajkoterapię stosują psychologowie i terapeuci w swoich gabinetach, a coraz częściej również nauczyciele w przedszkolu czy szkole. Nie ma przeszkód, by również rodzice stosowali tę metodę wspierania rozwoju dziecka. Czytanie maluchowi ma wiele zalet. Buduje więź z rodzicem, rozwija wyobraźnię, uruchamia ciekawość. Przeglądanie książek czy wspólne wymyślanie opowieści to sposób na poruszanie ważnych, czasem trudnych tematów. Stosując bajkoterapię, można pomóc dziecku przejść przez nowe wyzwania, wspierając jego świadomość i pewność siebie.