Nauka czytania – jak zacząć?

Czytanie jest dla dzieci bardzo trudne, ale również fascynujące. Umiejętność samodzielnego poznawania książki może być nie lada zabawą. Jak pomóc dziecku w nauce czytania, by było owocne i przyjemne?

Wczesne czytanie

Metod nauki czytania jest bardzo wiele. Są one podzielone ze względu na wiek dziecka oraz jego możliwości intelektualne. Warto rozpocząć pracę z dzieckiem już od wczesnego dzieciństwa. Trzeba jednak pamiętać, że nauka czytania dla dzieci (Eduksiegarnia) nie ma być głównym celem rodzica. Zabawa jest najważniejsza.

Pokazując dziecku kartoniki z napisanymi wyrazami dziecko nauczy się zapamiętywać ich graficzny wygląd i po pewnym czasie będzie wiedziało, jak dane słowo napisać. Chcąc ułatwić dziecku naukę słowa należy zapisywać dużymi literami, kolorowe. Zaczynamy od słów krótkich, jednosylabowych.

Fajnym pomysłem jest narysowanie przez dziecko obrazka, które rodzic podpisze.

Metoda sylabowa

Nauka czytania dla dzieci metodą sylabową opiera się na naśladowaniu procesu nauki mówienia. Jej ideą jest nauka sylab, a nie poszczególnych liter. Podzielony wyraz dzieci mogą wyklaskiwać, co ułatwia osłuchanie się z wyrazem. Zaczynamy od krótkich i prostych wyrazów.

Łączy się spółgłoski z samogłoskami, a następnie przejście do sylab, gdzie pierwsza jest samogłoska, a następnie spółgłoska. Po tej nauce dziecko przechodzi do czytania wyrazów, a następnie zdań.

Nauka czytania dla dzieci metodą sylabową jest polecana zarówno dla małych dzieci, jak i dla dzieci w wieku szkolnym, które mają problemy z czytaniem.