Czym jest biały szum?

Chyba każdy rodzic wie, jak niezwykle trudne może być usypianie i uspokajanie niemowlaka. Czasami przytulanie, bujanie czy karmienie może nie wystarczyć. Wielu rodziców sięga po biały szum, który skutecznie uspokaja dziecko i pozwala na spokojny sen malucha. Czym jest biały szum? O tym będzie nasz artykuł.

Biały szum – co to jest?

Biały szum to jednostajny dźwięk, który pochodzi z wielu urządzeń wykorzystywanych w codziennym funkcjonowaniu. Jest to np. dźwięk suszarki, pralki, okapu kuchennego, odkurzacza i wentylatora. Taki szum jest również słyszalny podczas jazdy samochodem i pociągiem. Wiele osób również stwierdza, że uwielbia spać słysząc szum morza, odgłos stukającego deszczu, a także szum wiatru, wodospadu i płynącej rzeki. Warto wiedzieć, że to także biały szum. Co istotne, zadaniem białego szumu jest maskowanie dźwięków w tle np. odgłosu rozmowy czy muzyki. To gwarancja spokojnego snu, dlatego stawia na nie coraz większa liczba osób. 

Biały szum – jakie są korzyści dla niemowlaka i rodziców?

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie białego szumu podczas uspokajania dziecka, a wszystko przez ogromne efekty jakie daje. To właśnie dzięki niemu dzieci zapadają w głęboki i relaksujący sen, śpią dużo spokojniej i nie wybudzają się tak często. Warto wiedzieć, że nie ma konieczności włączania urządzeń domowych, które będą emitowały szum. Na rynku istnieje mnóstwo zabawek, które są nie tylko piękne, ale także emitują szum. Wiele osób może zastanawiać się, jak to się dzieje, że szum pozwala tak szybko uspokoić dziecko? Okazuje się, że biały szum przypomina dziecku warunki panujące w brzuchu mamy, a więc kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem. Spokojny sen dziecka to także korzyść dla rodziców, którzy mogą spokojnie odpocząć, bez konieczności ciągłego bujania i uspokajania malucha. Warto wiedzieć, że wykorzystywanie białego szumu polecane jest również dorosłym np. w przypadku braku koncentracji, nadpobudliwości i ADHD, a także natrętnych myśli, które sprawiają, że trudno jest uspokoić umysł i spokojnie zasnąć.

Jak używać białego szumu aby był bezpieczny dla dziecka?

Emitowanie białego szumu powinno odbywać się tak, aby było w pełni bezpieczne dla dziecka. Dźwięk nie powinien przekraczać natężenia 50dB, tak aby był bezpieczny dla słuchu małego dziecka, który jest niezwykle delikatny. Oczywiście nie powinno się stawiać dźwięku blisko śpiącego dziecka, a około 2,5 metry dalej. Wszystkie zabawki, które emitują dźwięk powinny być ustawione na najniższy poziom, tak aby nie generować głośnego dźwięku. Pamiętajmy również, że biały szum powinno się wyłączyć wtedy, kiedy dziecko zaśnie, aby nie przyzwyczajać go do spaniu przy dźwięku. Warto wiedzieć, że w Internecie istnieje wiele nagrań emitujących biały szum. To różnorodne odgłosy, które nie zawsze muszą być bezpieczne dla dziecka, a wręcz drażniące słuch. Dlatego należy ostrożnie dobierać źródło dźwięków i stawiać na te przeznaczone dla dzieci np. poprzez zakup specjalnych zabawek.