Odpowiednia zabawka logopedyczna — jak ją wybrać?

zabawka logopedyczna

Zaburzenia mowy lub problemy z artykulacją wyrazów mogą zdarzyć się każdemu dziecku — szczególnie w przypadku tak trudnego języka, jak polski. Nie da się ukryć, że w terapii logopedycznej uczestniczy coraz więcej dzieci, które potrzebują profesjonalnej pomocy. Podczas takich zajęć często korzysta się z gier i zabaw logopedycznych. Mają one za zadanie uprzyjemnić maluchowi poprawę wymowy. Jak wybrać najlepsze zabawki do tego celu? W jaki sposób dobrać odpowiednią do wieku zabawkę logopedyczną?

Zabawki logopedyczne dla dzieci — na czym to polega?

Jeśli dziecko ma problemy z wymową, koniecznie trzeba pomóc mu jak najszybciej poprawić wszelkie niedociągnięcia. Dzięki temu może uniknąć wielu kłopotów w przyszłości — nie tylko w języku rodzimym, ale również w nauce języka obcego. Odpowiednio dobrana zabawka logopedyczna może skutecznie zachęcić dziecko do nauki i znacząco ją ułatwić. Takie akcesoria często wykorzystuje się w gabinetach logopedycznych, jednak równie dobrze mogą sprawdzić się podczas wspólnych ćwiczeń w domu.

Najpopularniejsze zabawki logopedyczne to:

  • książeczki — mogą zawierać specjalne rymowanki, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze, a także przydatne ilustracje obrazujące na przykład samogłoski wypowiadane przez najmłodszych;
  • karty logopedyczne — pomagają w nauce czytania sylab, trudnych głosek (szumiących lub syczących), a także w diagnostyce i wielu innych;
  • układanki lewopółkulowe — pozwalają na przeprowadzenie ćwiczeń związanych z kategoryzacją i układaniem wzorów sekwencyjnych.

Oprócz tego należy wspomnieć o różnego rodzaju grach logopedycznych i kartach pracy, które znacząco ułatwiają wspólną pracę z dzieckiem.

Zabawka logopedyczna jako profesjonalna pomoc dla logopedy

Dlaczego w ogóle warto korzystać z zabawek logopedycznych? Przede wszystkim to nieoceniona pomoc zarówno dla terapeuty, jak i dla rodzica. Takie gry mogą ułatwić dziecku zrozumienie pewnych zagadnień i ćwiczenie wymowy w ciekawy sposób. Pomagają także w utrzymaniu uwagi malucha i pozwalają mu skoncentrować się na wykonywanych zadaniach. Jednocześnie mogą pomóc rodzicom w wytłumaczeniu pewnych zagadnień. Dzięki temu będą w stanie lepiej pomóc swojemu dziecku w opanowaniu wymowy nawet wyjątkowo trudnych wyrazów.

Jednocześnie warto pamiętać, że zabawki logopedyczne są profesjonalną pomocą dla logopedy. Ułatwiają mu zorganizowanie zajęć z dzieckiem i przeprowadzenie skutecznej terapii. Przykładowo: w książeczkach logopedycznych można znaleźć wiele interesujących ćwiczeń, które urozmaicą zajęcia. W dzisiejszych czasach takie zabawki wyróżniają się także wyjątkową estetyką — mają piękne kolory i ciekawe kształty, dzięki którym przyciągają uwagę dziecka.

Cechy dobrej i skutecznej zabawki logopedycznej

Na rynku można znaleźć wiele rozmaitych zabawek logopedycznych. Jak wybrać najlepsze spośród nich? Przede wszystkim warto kupować je z zaufanych źródeł, czyli sklepów związanych z edukacją i logopedią. Warto zwrócić uwagę na gry tworzone przez profesjonalnych logopedów z szerokim doświadczeniem. Oni najlepiej będą wiedzieli, jak sformułować skuteczne ćwiczenia. Niemniej istotny jest także design i oprawa graficzna. Powinny być przyjemne dla oka, a zarazem czytelne — szczególnie w przypadku książeczek i kart. Żywe kolory są tu jak najbardziej wskazane. Zabawka logopedyczna, która spełnia wszystkie te punkty, z pewnością pomoże dziecku i jego rodzicom stawić czoła wadom wymowy i szybko uporać się z wszelkimi trudnościami w tej dziedzinie.