Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

smoczki dla noworodków

Wielu rodziców celowo unika smoczków. Zwrócono jednak uwagę, że przyczyną problemu nie jest sam smoczek, ale niewłaściwy rozmiar lub jego nadużywanie. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór smoczka dla noworodka, aby uniknąć tych błędów i nie narazić swojego dziecka na problemy ortodontyczne w przyszłości.

Po co dziecku smoczek?

Smoczek dla noworodka z tego sklepu to jeden z najważniejszych produktów na początku życia dziecka, bez którego wielu rodziców nie wyobraża sobie życia. Dlatego wybór odpowiedniego smoczka nie może być zaniedbany i ograniczać się do losowych modeli. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów smoczków, a analiza potrzeb dziecka pomoże dobrać odpowiedni rozmiar, materiał i dodatkowe cechy. Istnieje wiele typów i rodzajów smoczków:

  • smoczki anatomiczne
  • smoczki dynamiczne
  • smoczki ortodontyczne
  • smoczki silikonowe
  • smoczki gumowe
  • smoczki w kształcie motyla.

Wielu rodziców poczuje się zagubionych w tym labiryncie możliwości. Najlepszy smoczek dla noworodka to taki, który zadowoli maluszka, nie zaburza odruchu ssania i jest łatwy do utrzymania w czystości. Przy odpowiednim doborze można spokojnie odpocząć i uspokoić nie tylko maluszka, ale również rodzica.

Dlaczego wybór smoczka jest tak ważny?

smoczki dla noworodków

Odruch ssania jest jednym z najbardziej podstawowych i rozwija się szczególnie u niemowląt. Próby zmniejszenia użytkowania smoczków często skutkują płaczem i drażliwością dziecka. Drobne akcesoria mogą zaspokoić potrzeby emocjonalne dziecka i ukoić je, jednocześnie realizując naturalne i fizjologiczne odruchy.

Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt długie stosowanie u dziecka smoczka może wyrządzić wiele szkód, w tym przyczynić się do powstania wad zgryzu. Chociaż jest to najczęstsza obawa rodziców, ważne jest również, aby wybrać odpowiedni smoczek, aby nie utrudniał oddychania, nie podrażniał buzi dziecka ani nie przeszkadzał w karmieniu piersią. Rodzice nie zawsze o tym wiedzą, że zbyt duży smoczek może wywołać odruch wymiotny.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

W ofercie smoczków anatomicznych i dynamicznych z pewnością znajdują się odpowiednie modele. Mają kształt zaprojektowany tak, aby nie przeszkadzał w karmieniu piersią. Polecany jest również przez ortodontów i logopedów w celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia wad zgryzu. Jednak ostateczna decyzja należy do rodzica. Możliwe, że dziecko toleruje tylko okrągłe lub symetryczne smoczki. Przy zakupie należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i kształt smoczka, ale również na jego rozmiar. Należy go dostosować do wieku dziecka.

Bardzo ważne jest, aby nie dawać dziecku smoczka, który jest za mały lub za duży. W pierwszym przypadku nie będzie w stanie wykonywać swoich funkcji, a w drugim przypadku dziecko może mieć trudności z oddychaniem. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze smoczka dla noworodka, jest materiał, z którego jest wykonany, najczęściej silikon lub lateks. Jednak smoczki z kauczuku naturalnego stają się coraz bardziej popularne na rynku. W przypadku alergii na tworzywa sztuczne może być niezastąpiony.