Audiobooki dla dzieci – dlaczego warto po nie sięgać?

audiobooki dla dzieci

Choć wiele mówi się o spędzaniu czasu z dziećmi i kontroli tego, co robią w wolnym czasie, trudno nie zauważyć tego, że maluchy doskonale organizują sobie czas także bez naszej pomocy. Już kilkulatki potrafią surfować po Internecie i często zaskakują rodziców swoim obyciem w świecie nowych technologii. Na szczęście, nie oznacza to wcale, że nie można wykorzystać tego w szczytnym celu proponując im ciekawą i mądrą rozrywkę. Na takie miano zasługują z pewnością audiobooki dla dzieci.

Audiobooki dla dzieci – co to takiego?

Audiobooki – zarówno w wersji dziecięcej, jak i tej, która została przygotowana z myślą o osobach dorosłych – są papierowymi książkami dostępnymi w wersji audio. Ich słuchanie przypomina nieco słuchanie bajek czytanych dzieciom przez rodziców. Różnica polega więc przede wszystkim na tym, że mamę lub tatę zastępuje profesjonalny lektor, często będący osobą z wykształceniem aktorskim. Osoba taka, odwołując się do swojej wrażliwości i posiadanej wiedzy, jest w stanie pomóc dziecku w lepszym zrozumieniu opowieści. Potrafi wczuć się nie tylko w sam tekst, ale i w emocje, jakie powinien on wywoływać. Dziecko doświadcza więc uczuć zbliżonych do tych, jakie stają się udziałem bohaterów książki w wersji audio. Nie brakuje nagrań tak wyjątkowych, że są w stanie porwać nie tylko same dzieci, ale również ich rodziców.

Zalety audiobooków dla dzieci

Jednym z błędów popełnianych często przez rodziców jest postrzeganie audiobooków jako zastępstwa dla spędzania czasu z dziećmi i czytania im książek. Takie podejście opiera się na błędnych przesłankach i wynika z braku zrozumienia dla roli, jaką mają do odegrania audiobooki dla dzieci. Nie należy myśleć o nich jako o sposobie na uwolnienie się od wspólnego czytania, bo książki w wersji audio nigdy nie będą w stanie spełnić przynajmniej kilku funkcji, które ma wspólne czytanie, w tym choćby tej związanej z zacieśnianiem więzi między dziećmi i rodzicami. Jeśli jednak pomyślimy o nich jako o sposobie na zajęcie czymś dziecka w podróży albo w deszczowe popołudnie, gdy alternatywą są gry na telefonie i seriale animowane, z pewnością docenimy to, jak duży jest ich potencjał.

Jedną z największych zalet audiobooków jest to, że okazują się one doskonałym wypełniaczem nadmiaru wolnego czasu. Pozwalają na skupienie uwagi dziecka na jednej rzeczy, a jednocześnie odciążają dorosłego opiekuna. W czasie podróży może on więc skupić się na prowadzeniu auta, a w domu – na wykonywaniu tych prac, które nie wymagają wsparcia ze strony najmłodszych. Ich plusem jest także to, że – tak samo jak książki – oddziałują na wyobraźnię maluchów sprawiając, że rośnie dziecięca kreatywność. Wyciszają i uspokajają, a jednocześnie są w stanie zachęcić starsze dzieci do samodzielnego czytania znacznie skuteczniej niż niejedna nauczycielka języka polskiego. Jakby tego było mało, nie męczą wzroku, co może być wybawieniem, gdy zwykle dzieciom czyta osoba starsza. I choć audiobooki dla dzieci wyglądają niepozornie, oswajane z nimi dzieci szybko dochodzą do wniosku, że są one nie mniej interesujące niż to, co w danym momencie można znaleźć na platformach streamingowych.

Gdzie kupić audiobooki dla dzieci?

Audiobooki dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością, bez problemu znajdziemy je dziś więc zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych. Na rodziców i małych słuchaczy czekają przy tym nie tylko klasyczne baśnie. Dużą popularnością cieszy się także współczesna literatura dziecięca wysoko ceniona przede wszystkim dlatego, że prostym językiem opowiada o codziennym życiu w dwudziestym pierwszym wieku.