Ćwiczenia grafomotoryczne – dlaczego warto je stosować?

Zanim dziecko rozpocznie edukację w przedszkolu, rodzice już wcześniej powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka. Przede wszystkim istotne jest to, aby już bardzo wcześnie przygotowywać dziecko do nauki pisania i czytania. Pomóc w tym może konkretny zestaw ćwiczeń.

Ćwiczenia wspierające naukę pisania


Nauka pisania rozpocząć powinna się od ćwiczeń prawidłowego trzymania długopisu w dłoni. W tym celu rodzice powinni zwrócić uwagę na umiejętności manualne swojego dziecka. Rozwiązaniem mogą być tu ćwiczenia grafomotoryczne. Polegają one przede wszystkim na rysowaniu różnych przedmiotów i kształtów. To bezpośrednio przekłada się na rozwój umiejętności manualnych u dziecka. Dodatkowo ćwiczenia wspierają koordynację wzrokowo-ruchową, melodię kinetyczną oraz mają wpływ na szybkość i precyzję ruchów.

Jakie ćwiczenia stosować?


Ćwiczenia grafomotoryczne są nie tylko pożyteczne, ale także są dla dzieci okazją do świetnej zabawy. Polegają one bowiem przede wszystkim na rysowaniu i kolorowaniu obrazków. Ciekawym i zabawnym dla dziecka ćwiczeniem może być obrysowywanie na kartce własnej dłoni lub dłoni rodzica. Popularne jest także ćwiczenie polegające na łączeniu kropek w konkretny kształt. Dzieci chętnie korzystają także z kolorowanek.

Dlaczego warto?


Wszystkie te ćwiczenia rodzice mogą samodzielnie wykonywać z dziećmi. Jest to niezwykle ważne. Im wcześniej się zacznie, tym bardziej dziecko będzie przygotowane do edukacji wczesnoszkolnej i do kolejnych etapów na ścieżce edukacyjnej.