Po co komu mata edukacyjna?

Łóżeczko to nie jedyne miejsce, w którym przebywa maluszek. Z czasem staje się on coraz aktywniejszy, ciekawy otoczenia. Potrzebuje coraz mniej snu, chce się rozwijać. Z pomocą przychodzi mata edukacyjna. Przyda się ona już po narodzinach dziecka. Stanie się bezpiecznym miejscem do zabaw. Maty są wyposażone w szereg dodatkowych elementów, przez co przykuwają wzrok i zachęcają do użytkowania.

Kiedy jest odpowiedni moment na zakup maty edukacyjnej dla dziecka i czy warto jej używać?

Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup maty edukacyjnej dla dzieci ze względu na to, że jest to bardzo przydatne akcesoria. Z zakupem maty nie warto zwlekać. Można o niej pomyśleć już podczas kompletowania wyprawki. Maty edukacyjne są odpowiednie dla najmłodszych. Najbardziej przydają się w wieku od trzech do czterech miesięcy. Mata edukacyjna dla dzieci będzie idealna, gdy przyjdzie czas na naukę przewracania się z pleców na brzuch. Istotne jest to, aby dobrać matę do wieku dziecka, czyli jego potrzeb. W przypadku małych dzieci mata staje się bezpiecznym miejscem do leżenia i obserwowania zabawek. Z czasem przyjdzie pora na większą aktywność, co wymaga dobrania innego modelu maty, bardziej rozbudowanego, wzbogaconego o szereg dodatkowych elementów.

Starsze dzieci już nie tylko siedzą na macie, ale traktują ją jako zabawkę. Może ona posłużyć dziecku do nawet drugiego roku życia. Podczas wybierania maty edukacyjnej należy zwracać uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana, czy posiada atesty i certyfikaty. Godne polecenia są przede wszystkim maty piankowe, które zapewniają swobodę poruszania się, amortyzują upadki. Kolorystyka także ma znaczenie, podobnie jak obecność pałąków i zabawek. Maty edukacyjne stymulują zmysły dziecka, wspierają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Warto wybrać matę z niewielkimi pluszakami, grzechotkami, gryzakami, lusterkami. Istotne jest również, aby dobrać właściwy rozmiar maty. Musi być ona wystarczająco duża, aby umożliwić swobodne poruszanie się.