Terapia ręki – ćwiczenia poprzez zabawę

Terapia ręki skierowana jest do dzieci, u których stwierdzono zaburzenia z motoryką ruchu. Nieprawidłowy rozwój mechaniczny ma ogromny wpływ na brak sprawności ręki oraz jej rozwój. W miarę wcześniej dostrzeżone różnego rodzaju symptomy pozwolą na wcześniejszą rehabilitację i na rozpoczęcie terapii ręki.

Wiele opisano

O terapii ręki wiele opisano w książkach. Literatura na ten temat jest bardzo powszechna i łatwa do zdobycia. Książka terapia ręki to przykładowy spis ćwiczeń i zadań przeprowadzanych z dziećmi w czasie terapii. Ponadto w innej książce terapia ręki można dokładnie poczytać na czym polega metoda Dobrego Startu lub metoda Dennisona.

Jakie ćwiczenia?

W terapii przeprowadza się wiele ćwiczeń, są one różnego rodzaju i mają za zadanie zmniejszyć napięcie mięśni w kończynach.
Przykładowe ćwiczenia to:
– usprawniające motorykę małą i dużą,
– wzmacniające obręcz barkową,
– koordynujące wzrok, ruch
– usprawniające przedramiona, nadgarstki,
– wzmacniające precyzje ruchów.
Dzieci podczas terapii czołgają się, malują, biegają, konstruują, nakręcają bączki, przesypują ryż czy kaszę. Jednym słowem ćwiczenia tego rodzaju terapii są niezłą zabawą dla dzieci objętych terapią.

Jaki jest czas terapii?

Terapia ma zróżnicowany czas trwania u każdego dziecka. Wszystko zależy od samego przebiegu terapii i stanu choroby u dziecka. Trudno jest stwierdzić po ilu sesjach dziecka stan się poprawi i kiedy dziecko będzie normalnie funkcjonować. Jednak dużym plusem jest fakt, że ćwiczenia dla dzieci są przyjemnością i formą zabawy.