Czym są rebusy obrazkowe?

rebusy obrazkowe

Rebus to powszechnie znana łamigłówka, która składa się z odpowiednio ułożonych rysunków, znaków lub napisów. Rozwiązanie rebusu oznacza odczytanie zaszyfrowanego hasła. Znajdujące się w rebusie treści są najczęściej niejednoznaczne i mogą tylko naprowadzić rozwiązującego na wybrane hasło. Rebusy mogą mieć różny stopień trudności przeznaczony dla wybranych grup wiekowych lub osób. Te przeznaczone dla dzieci zawierają mniej obrazków i są łatwiejsze. Niemniej, aby zachęcić dziecko do ich rozwiązywania, lepiej zacząć od łatwiejszych, aby później zwiększać poziom trudności. Dzięki temu dziecko zrozumie na czym polega rozwiązywanie rebusów i szybciej przystąpi do kolejnych zagadek. Znaczenie ma tutaj technika i sposób odgadywania znaczenia za pomocą obrazków oraz – opcjonalnie – wymiany liter z odgadniętego obrazka na inne. Dzięki temu powstaje nowy sens. Rozwiązaniem rebusu może być jedno słowo, innym razem wyrażenie lub całe zdanie. Za każdym razem rozwiązywanie rebusów powinno być źródłem dobrej zabawy. W ten sposób dzieci uczą się poprzez zabawę i kształtują nowe umiejętności.

Czy rebusy są dla dzieci atrakcyjne?

Rebusy obrazkowe pomagają nabyć nowe umiejętności, a także rozwijać wyobraźnię. Dzieci mogą nauczyć się nowego sposobu myślenia, a także rozwiązywania problemów. Dzięki temu dzieci będą miały większą łatwość z rozwiązywaniem innego rodzaju zagadek lub zadań szkolnych. Wiele rodziców zastanawiają się czy rebusy są odpowiednie dla dzieci, a jeśli tak- to w jakim wieku. Nawet w przypadku najmłodszych dzieci, kilkuletnich, mogą być świetną formą zabawy, jeśli zasady gry zostaną dobrze wyjaśnione. Co więcej, rebusy obrazkowe świetnie sprawdzają się w przypadku dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać. To czy dziecko polubi rebusy zależy od wielu czynników. Jednym z nich może być forma ich przedstawienia, jak i poziom trudności. W związku z tym zawsze należy zacząć od najłatwiejszych zagadek wyjaśniających proces ich działania. To czy dziecko polubi rebusy obrazkowe, zależy również od jego indywidualnych preferencji.

Jakie zalety mają rebusy obrazkowe?

Rebusy to specyficzne rozrywki umysłowe, których rozwiązywanie niesie ze sobą szereg korzyści, w tym takie jak:

  • rozwój wyobraźni,
  • trenowanie pamięci, spostrzegawczości, uwagi,
  • utrwalanie i poszerzanie wiadomości z wybranych zagadnień: przyroda, społeczeństwo, technika,
  • trening logicznego kojarzenia i wnioskowania,
  • rozwój myślenia, w tym również twórczego,
  • trening pokonywania trudności.

W przypadku najmłodszych dzieci, w wieku szkolnym i przedszkolnym, mogą wspomóc naukę pisania i kształtowania pojęć liczbowych. Rebusy obrazkowe mogą być wykorzystywane w codziennej zabawie, jak i pracy logopedycznej czy terapeutycznej. W przypadku rozwiązywania ich w domu rodzice mają istotną rolę w tym zadaniu. Nie wystarczy zostawić dziecka z zadaniem, ale towarzyszyć mu w jego rozwiązywaniu. Jeśli pojawiają się jakieś trudności, warto uczestniczyć w rozwiązywaniu i na bieżąco wyjaśniać problematyczne kwestie, udzielając adekwatnego wsparcia. Rodzice odgrywają tutaj ważną rolę wspomagającą oraz naprowadzającą. Rodzice powinni zatem wytłumaczyć sposób rozwiązywania rebusu, jak i udzielać ewentualnych wskazówek w trakcie wykonywania ćwiczenia. Można także dodatkowo zadawać pytania naprowadzające, ale nie podawać gotowych rozwiązań. W ten sposób można świetnie razem się bawić, ale także budować bliską więź z dzieckiem i towarzyszyć mu w trakcie rozwoju, obserwując jego postęp w wybranych obszarach funkcjonowania.